شهید سیدمحمدعلی حکیم

راز دل را نهفتن دشوار است و گفتن دشوارتر. سخن از شهیدی است که در یاری انقلاب سر از پا نمی‌شناخت. و به وجه ا… می‌نگریست و دعاهای خالصانه‌اش همچون دعای گوشه نشینان بلاگردان بود. شهید سیدمحمدعلی حکیم در سال ۱۳۳۸ هجری شمسی در خانواده‌ای مذهبی در اهواز متولد شد و در دامان اعتقاد به اسلام و روحانیت پرورش یافت. شهید از هوش سرشاری برخوردار بود و در دوران دبستان و دبیرستان از شاگردان ممتاز محسوب می‌شد. در سالهای اول و دوم دبیرستان بود که وارد جریانات سیاسی شد و بهمراه دوستانش از جمله شهید حسین علم الهدا به فعالیت بر علیه رژیم شاه پرداخت. ایشان در همان اوان با انجمن دانشوران ارتباط برقرار کرد.
بسیاری از کسانیکه در آن انجمن فعالیت داشتند بعداً گروههای اسلامی مانند گروه منصورون و موحدین را تشکیل دادند که بطور مسلحانه برعلیه رژیم طاغوت به مبارزه برخاستند. شهید حکیم قبل از انقلاب و در همان دوران دبیرستان بطور مرتب به مسجد جزایری اهواز که کانون مبارزه برعلیه رژیم شاه بود رفت و شد داشت و در ارتباط نزدیک با حضرت آیت ا… موسوی جزایری فعالیت می‌کرد شهیدمحمدعلی‌حکیم در مسجد جزایری با جوانان پرشور بسیاری آشنا شد که اکثر آنها بعداً در جبهه های جنگ به فیض شهادت نائل آمدند. ایشان چندین بار از طرف ساواک مورد آزار و اذیت قرار گرفت اما با وجود کمی سن این اقدامات خللی در عزم راسخش بوجود نیاورد.
شهید محمدعلی حکیم در سال ۱۳۵۶ با معدل ۵/۱۸ دیپلم گرفت و در همان سال در رشته پزشکی دانشگاه اهواز قبول شد. ایشان بعد از ورود به دانشگاه در کنار خواندن درس با دانشجویان مسلمان دانشگاه ارتباط برقرار نمود و در جریان اعتصابات و تظاهرات و جریانات انقلاب شهر اهواز نقش بسزائی داشت. بعد از پیروزی انقلاب اسلامی برهبری امام خمینی با سپاه پاسداران همکاری داشت و بسیاری از شبها را نگهبانی می‌داد و در سرکوب نیروهای ضدانقلاب شرکت فعال داشت. ایشان بعلاوه در انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه اهواز عضویت‌داشت‌وبانیروهای چپ‌ومنافق دانشگاه سرسازش‌نداشت. شهیدمحمدعلی حکیم ازعناصراصلی حزب‌جمهوری‌اسلامی‌اهواز بود و همیشه در خط روحانیت حرکت میکرد. ایشان ملی گراها و بنی صدر را برای انقلاب مضر قلمداد می‌کرد. انقلاب فرهنگی در دانشگاه خواسته قلبی او بود و در جریان انقلاب فرهنگی دانشگاه اهواز نقش داشت.
بعد از انقلاب فرهنگی و تعطیلی دانشگاهها به فعالیت در نهادهای مختلف انقلاب بخصوص سپاه ادامه داد. با شروع جنگ تحمیلی بهمراه دوستانش به جنگ با نیروهای بعث عراق در کنار دروازه های شهر اهواز پرداخت و در عملیاتهای چریکی شرکت می‌نمود. شهید سید محمدعلی حکیم بهمراه دوستش شهید حسین علم الهدا در عملیات هویزه شرکت می‌کند که توسط نیروهای بعثی محاصره و در تاریخ ۱۷/۱۰/۵۹ به درجه رفیع شهادت نائل می‌آید. ویژگی بارز شهید سیدمحمدعلی حکیم که در سراسر زندگیش بچشم می‌خورد فعالیت و حرکت مخلصانه و بدون وقفه در راه خدا و اسلام و امام بود که تا زمان شهادت لحظه‌ای از این جنب و جوش باز نایستاد. آیت‌ا… موسوی جزایری امام جمعه اهواز راجع به محمدعلی حکیم خاطره‌ای را اینگونه تعریف نمودند: «۳-۲ روز قبل از انجام عملیات هویزه در سال ۵۹ بود که شهید محمدعلی حکیم آمدند پیش بنده و تا پاسی از نیمه شب هم ماند و دائم طلب حلالیت می‌نمود به او گفتم چرا این حرف ها را می‌زنید خداوند شما را برای اسلام حفظ کند ولی او دائم اصرار داشت و می‌خواست وداع نماید من هم بناچار با او وداع کردم و چند روز بعد از عملیات که ایشان به اتفاق ۷۰ نفر دیگر مفقودالاثر و در واقع شهید شدند شنیدم که شهید حکیم در آن شبی که پیش من آمده قبل و بعد از آن هم پیش دوستان دیگر خود رفته و حلالیت طلبیده و وداع نموده است، شاید به او الهام شده بود که شهید می‌شود.» او عاشق اسلام و امام بود بطوریکه بسیار بدش می‌آمد شخصی نام مبارک ایشان را بدون لفظ امام بکار برد. نسبت به استفاده از اموال بیت المال بسیار حساس بود و ماهها بدون اینکه هیچگونه چشمداشتی داشته باشد در سپاه و سایر نهادها فعالیت می‌کرد. هرگاه قولی می‌داد عمل می‌کرد و هرگز حتی به شوخی دروغ نمی‌گفت ایشان به نماز اول وقت که به جماعت خوانده شود اهمیت زیاد می‌داد. برای نماز جمعه ارزش ویژه قائل بود و نماز صبح را اول وقت می‌خواند و بعد از خواندن نماز، ادعیه و اذکار بسیار از جمله دعای عهد را می‌خواند و در عمل به احکام رساله بسیار سختگیر بود. روحش شاد و راهش پر رهرو باد.

Related posts

پاسختان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *